„Najbardziej świętą z rzeczy Bożych
jest współpraca z Bogiem dla zbawienia dusz”
(Św. Jan Bosko)
Św. Jan Bosko był kapłanem rzymskokatolickim, świętym o klarownie katolickiej formacji teologicznej, duchowej i duszpasterskiej, w której gorliwość o zbawienie dusz zajmowała miejsce absolutnie priorytetowe. Przedmiotem jego szczególnej troski było zbawienie młodzieży. Bł. Michał Rua, Przełożony Generalny Zgromadzenia Salezjańskiego, pierwszy następca Księdza Bosko, tak pisał: ”Nie uczynił kroku, nie wypowiedzial słowa, nie przyłożył ręki do żadnego dzieła, które by nie miało na celu zbawienia młodzieży… Istotnie, nie troszczył się o nic innego, jak tylko o dobro dusz”.
Wyrazem troski duszpastersko-wychowawczej św. Jana Bosko był realizowany i propagowany przezeń system prewencyjny (uprzedzający) oparty na rozumie, religii i miłości, w którym wychowankom stwarza się najlepsze warunki do wyboru dobra i do realizacji dobra, chroniąc ich przed wyborem zła – przed grzechem. Środowisko przepojone takim duchem nazwał oratorium.
Tę wybitną troskę duszpasterską zostawił założonym przez siebie salezjanom, jako testament do gorliwej realizacji. Mottem Zgromadzenia Salezjańskiego jest: Da mihi animas caetera tolle – „Daj mi dusze, resztę zabierz”.
Fundamentalne pola misji duszpasterskiej i wychowawczej salezjanów to: troska o młodzież, praca w środowiskach ludowych, działalność misyjna, troska o powołania, apostolstwo poprzez środki masowego przekazu.
Modlitwa.
Święty Janie Bosko przez wielką miłość, z jaką odnosiłeś się do młodzieży, stawszy się dla niej Ojcem i Nauczycielem, i przez heroiczne poświęcenie znoszone dla jej zbawienia, spraw abyśmy i my podobnie ją kochali miłością świętą i ofiarną. Amen.
Ojcze nasz…
Zdrowaś Maryjo…
Chwała Ojcu…
Módl się za nami święty Janie Bosko,
– abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Boże, Ty powołałeś świętego Jana Bosko, Wyznawcę, na Ojca i Nauczyciela młodzieży, z Twojej również woli, przy pomocy Maryi Panny, założył on w Kościele nowe Zgromadzenia, spraw, prosimy, abyśmy pałając tym samym ogniem miłości, mogli zdobywać dusze i służyć Tobie samemu. Przez Chrystusa Pana Naszego.
Amen.
* * *
Jedność chrześcijan. W kwestii troski o zbawienie tych, którzy odpadli od Kościoła Katolickiego, mamy do dyspozycji klarowny dokument, który zgodnie z katolicką Tradycją wzywa ich do powrotu do jedności Kościoła:
Pius XI, Encyklika Mortalium animos z 6 stycznia 1928 roku.
Katolicka lektura sytuacji podziału chrześcijan (diagnoza).
Katolicka wizja powrotu do Kościoła tych, którzy odeń odpadli (terapia).
Papież naucza. Autentyczne katolickie Magisterium.
Lektura obowiązkowa!
You must be logged in to post a comment.