Tags
„Goniec Tradycji”, bulla Quo primum, czasy zamętu powszechnego, Ks. Gommar A. De Pauw, kult katolicki, lex credendi, lex orandi, Michał Rzepka, Msza Święta w rycie rzymskim, Prywatne Katolickie Stowarzyszenie Wiernych Tradycji Łacińskiej im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przywracanie katolickiego kultu, ryt rzymski, Sobór Trydencki, Św. Pius V
Msza Święta w rycie rzymskim jest Mszą Świętą własną Kościoła Katolickiego.
Ryt rzymski Mszy Świętej jest rytem własnym Kościoła Katolickiego.
Działania mające na celu przywracanie Mszy Świętej w rycie rzymskim są staraniem katolickim – nie ma mowy nawet o odrobinie nurtów heretyckich, schizmatyckich, apostackich, sekciarskich.
Działania mające na celu przywracanie Mszy Świętej w rycie rzymskim sytuują się w samym sercu Kościoła Katolickiego, jego kultu i wiary – lex orandi, lex credendi.
Błogosławiona dusza, która rozumie i działania podejmuje stosowne.
Dwa teksty magisterialne o charakterze doktrynalnym regulują kult katolicki: Bulla papieża Św. Piusa V Quo primum témpore (14 lipca 1450) oraz Kanon 13 z Kanonów o sakramentach w ogólności Soboru Trydenckiego, Sesja 7 (3 marca 1547).
Św. Pius V Quo primum témpore
Ponadto, na mocy treści niniejszego aktu i mocą Naszej Apostolskiej władzy, przyznajemy i uznajemy po wieczne czasy, że dla śpiewania bądź recytowania Mszy Świętej w jakimkolwiek kościele, bezwzględnie można posługiwać się tym Mszałem, bez jakichkolwiek skrupułów sumienia lub obawy o narażenie się na karę, sąd lub cenzurę, i że można go swobodnie i zgodnie z prawem używać. Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy Świętej w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną, pomimo wcześniejszych konstytucji lub edyktów zgromadzeń prowincjalnych bądź synodalnych, i pomimo zwyczajów ww. kościołów, ustanowionych bardzo dawnym lub odwiecznym nakazem, zachowując tylko zwyczaje mające ponad 200 lat (…).
…nikomu nie wolno naruszyć lub nierozważnie zmienić tego tekstu Naszego zezwolenia, ustanowienia, nakazania, polecenia, skierowania, przyznania, indultu, deklaracji, woli, dekretu i zakazu. Ktokolwiek by ośmielił się tak uczynić, niech wie, iż naraża się na gniew Boga Wszechmogącego oraz błogosławionych Apostołów Piotra i Pawła.
Kwestię przedstawia m.in. Ks. Gommar de Pauw – tutaj
Znamiennym faktem jest, że wszyscy papieże, następcy św. Piusa V na Stolicy Piotrowej (do połowy XX wieku), z szacunkiem respektowali ustalenia tegoż świętego Papieża.
Tekst bulli w całości jest dostępny m.in. tutaj
Broszurę z tekstem w języku łacińskim i polskim
możemy zamawiać tutaj
Sobór Trydencki, Sesja 7, 3 marca 1547, Dekret o sakramentach, Kanony o sakramentach w ogólności, Kanon 13
Si quis dixerit, receptos et approbatos Ecclesiæ Catholicæ ritus, in solemni Sacramentorum administratione adhiberi consuetos, aut contemni, aut sine peccato a ministris pro libito omitti, aut in novos alios per quemcumque Ecclesiarum Pastorem mutari posse: anathema sit.
Gdyby ktoś mówił, że przyjęte i uznane obrzędy Kościoła Katolickiego, zwyczajowo stosowane przy uroczystym udzielaniu Sakramentów, mogą być lekceważone lub dowolnie i bez grzechu pomijane, lub zmieniane na inne nowe przez któregokolwiek Pasterza Kościołów – niech będzie wyklęty.
Kanon ma charakter doktrynalny, a nie czysto dyscyplinarny. Rzeczową analizę tego zagadnienia podaje m.in. Michał Rzepka w artykule Kanon 13 Sesji VII Soboru Trydenckiego, konstytucja Quo primum a zakres zmian w liturgii. Artykuł został opublikowany w 1 numerze czasopisma „Goniec Tradycji” (s. 6-11). Czasopismo możemy otrzymać, kontaktując się z Wydawcą, którym jest Prywatne Katolickie Stowarzyszenie Wiernych Tradycji Łacińskiej im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus – kontakt i zamówienia tutaj
Dzięki uprzejmości Wydawcy, udostępniamy wersję do pobrania:
M. Rzepka, Kanon 13…pdf
Mocno i niewzruszenie zakorzenieni w nauce i regulacjach Kościoła Katolickiego, módlmy się i podejmujmy starania, aby w czasach zamętu powszechnego powracał kult katolicki – miły Bogu i dla dusz zbawienny.
A.M.D.G.
Treści katolickie czytajmy codziennie: sacerdoshyacinthus.com verbumcatholicum.com actualia.blog Dalsze krzewienie powyższych adresów – w Polsce i za granicą – będzie współpracą w dobrym dziele. A.M.D.G.
You must be logged in to post a comment.