Tags

, , , , , , ,

o. Roger-Thomas Calmel OP

O. Roger Thomas Calmel OP (1914-1975) – jeden z nielicznych duchownych katolickich, którzy, mając solidne podstawy wykształcenia tomistycznego, z całą ostrością widzieli dramat wprowadzania błędów i odkształceń do katolickiej doktryny i kultu w latach sześćdziesiątych XX wieku. Po powszechnym narzuceniu w latach posoborowych Novus Ordo Missae, podjął decyzję odprawiania wyłącznie Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim i dochował jej wierności do końca.
Ubolewać należy, że polskim czytelnikom po większej części nieznane są tak szlachetne postacie duchownych, które będąc w mniejszości, dały świadectwo wytrwania w odwiecznej katolickiej doktrynie i odwiecznym katolickim kulcie. Warto czynić kwerendę – także w innych językach – aby zachować pamięć o duchownych, którzy nieskazitelnego katolickiego depozytu wiary nie zdradzili w żadnym detalu.
Pisał m.in.:

„We wszystkich zasadniczych kwestiach Tradycja apostolska jest całkiem jasna. Nie trzeba analizować jej przez szkło powiększające ani być kardynałem lub prefektem jakiejś rzymskiej dykasterii, żeby wiedzieć, co jest z nią sprzeczne. Wystarczy nauka czerpana z katechizmu i udziału w liturgii z okresu poprzedzającego modernistyczne zepsucie”.

Więcej czytajmy tutaj


treści katolickie:
 sacerdoshyacinthus.com
 verbumcatholicum.com
 actualia.blog