Tags

,

Missa (1)

Ab ortu enim solis usque ad occasum, magnum est nomen meum in gentibus, et in omni loco sacrificatur, et offertur nomini meo oblatio munda, quia magnum nomen meum in gentibus, dicit Dominus exercituum.

„Albowiem od wschodu słońca aż do jego zachodu
wielkie będzie imię moje między narodami,
a na każdym miejscu dar kadzielny będzie składany
imieniu memu i ofiara czysta” (Ml 1, 11).

Kult katolicki jest sprawą najświętszą. Kult katolicki jest doskonały. Dlatego należy dokładać starań, aby sprawować go doskonale, bez błędów, tak jak poleca Kościół od wieków. U proroka Jeremiasza znajdujemy surowe słowo: „Przeklęty ten, co wypełnia dzieło Pańskie niedbale!” (Jer 48, 10).
Realia dzisiaj są takie, że przybywa miejsc, w których celebrowana jest tradycyjna Msza Święta. Niestety, nie zawsze idzie z tym w parze jakość celebracji. Trudno obwiniać kapłanów i ministrantów, i wiernych, skoro przez kilkadziesiąt lat pozbawiono Kościół najdoskonalszego aktu kultu. Byłoby jednak niewłaściwe, gdyby powracająca tu i tam Msza Święta była obarczona błędami i niedokładnościami ze strony kapłana, ministrantów czy wiernych.
Wypada przypomnieć, że katolicki kult nie jest miejscem, w którym ujawniać się mogą własne preferencje i gusta. Kult katolicki powinien być sprawowany dokładnie tak, jak Kościół poleca. W razie zauważonych błędów należy cierpliwie, lecz zdecydowanie, doprowadzić do ich wyeliminowania. Korekta jest możliwa i jest powinnością. Sięgnięcie do rubryk, konsultacja z kapłanami (na przykład z Bractwa św. Piusa X) będzie dobrym rozwiązaniem i wyrazem katolickiego zrozumienia wymogów liturgii.
Nie wystarczy, aby przybywało miejsc, w których celebrowana będzie tradycyjna Msza Święta. Trzeba, aby celebrowana była doskonale. Kult katolicki bowiem jest sprawą najświętszą.


treści katolickie:
 sacerdoshyacinthus.com
 verbumcatholicum.com
 twitter.com/SacHyacinthus
 YouTube