Tags
arianizm, czasy zamętu powszechnego, herezje, historia Kościoła, II Sobór Watykański, katolicki depozyt wiary, Kościół Katolicki, Pismo Święte, Tradycja, Urząd Nauczycielski Kościoła, Św. Atanazy, źródła Objawienia
Vos ígitur fratres praescientes custodíte: ne insipientium errore traducti excidátis a propria firmitáte.
„Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku” (2 P 3, 17).
Historia magistra vitae. Historia jest nauczycielką życia. Historia Świętych – z pewnością. Dramatyczny IV wiek. Św. Atanazy, biskup i doktor Kościoła, żył w burzliwych czasach, kiedy biskupi wyznawali i jawnie nauczali herezji ariańskiej. Kilkakrotnie wygnany ze stolicy biskupiej. Nie uląkł się poprawnościowej większości. Nie był posłuszny fałszywej nauce. Był wierny Bożemu Objawieniu zawartemu w Tradycji i Piśmie Świętym. Wytrwał przy prawdzie i prawdy nauczał. Zwalczał fałszywą naukę. Wykazywał błędy. Ocalił prawdziwą doktrynę chrystologiczną. Ocalił prawdziwą doktrynę katolicką. Pasterz katolicki.
Źródła Bożego Objawienia to Tradycja i Pismo Święte. W nich zawarty jest integralny depozyt wiary – depósitum fídei. Kościół Katolicki ma za zadanie przekazywać go wiernie i niezmiennie kolejnym pokoleniom. Rola autentycznego nauczania niezmiennego depozytu wiary przypada Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła.
Dzisiaj w pewnych kontekstach stawiane jest pytanie: Czy akceptujecie w całości Sobór Watykański II i jego nauczanie?
O ileż bardziej fundamentalne jest pytanie – które można i należy(!) – postawić pytającym: Czy akceptujecie w całości Boże Objawienie, którego źródłami są Tradycja i Pismo Święte? Czy akceptujecie w całości integralny depozyt wiary – depósitum fídei – którego Kościół Katolicki przez wieki strzegł wiernie, nauczał i niezmiennie przekazywał z pokolenia na pokolenie? Katolickie pytanie.
Od pozytywnej odpowiedzi na powyższe katolickie pytanie zależy powaga, dostojeństwo i wiarygodność urzędu. Nie chodzi o dyskusje i wypowiedzi na potrzeby przestrzeni medialnej. Chodzi o wierność objawionej Prawdzie. Wtedy mamy do czynienia z powagą Kościoła i z powagą urzędu w Kościele.
.
treści katolickie: sacerdoshyacinthus.com verbumcatholicum.com twitter.com/SacHyacinthus YouTube