„et cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos” J 8, 32

Ks. Jacek Bałemba SDB, kapłan katolicki


Moja historia:

ur. 4.08.1962 Wrocław
rodzice: (+) Stanisław, (+) Stanisława z d. Kaglik

Święcenia kapłańskie: 12.06.1990 Kraków, + Bp Albin Małysiak CM

6.02.2014 roku, w pierwszy czwartek miesiąca, we Wrocławiu, odprawiłem po raz pierwszy Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim.

17.10.2016
Złożyłem Panu Bogu obietnicę dożywotniego odprawiania Mszy Świętej i innych sakramentów wyłącznie w rycie tradycyjnym.

20.12.2017
Zgodnie z poleceniem ks. Inspektora Jarosława Pizonia SDB (list posłuszeństwa z datą 18 XII 2017) przybyłem do Międzyborza, „do pracy duszpasterskiej w Parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu”.

22.12.2017
Ks. Inspektor przybył do Międzyborza, wręczył mi list posłuszeństwa. Odbyła się rozmowa Ks. Inspektora ze mną, a potem Ks. Inspektora ze mną, z ks. proboszczem i dziekanem Zbigniewem Porębskim SDB oraz przedstawicielem Inspektoratu z Wrocławia ks. Tomaszem Olejnikiem SDB. Ks. Inspektor, oprócz listu posłuszeństwa dla mnie, miał przygotowaną na piśmie dyspensę zwalniającą mnie z obietnicy złożonej Panu Bogu odprawiania dożywotnio Mszy Świętej wyłącznie w rycie tradycyjnym. Na moje dictum, że przecież o żadną dyspensę nie prosiłem i z tradycyjnej Mszy Świętej do końca życia nie zrezygnuję, Ks. Inspektor już tej dyspensy nawet z teczki nie wyjął. Niespodziewanie dla mnie wypłynęła kwestia spowiedzi. Zadeklarowałem całkowitą dyspozycyjność do służby w konfesjonale. Ks. Proboszcz nie uznał za stosowne, aby dopuścić mnie do konfesjonału, powołując się na jakieś plotki z przeszłości (że rzekomo długo spowiadałem ludzi). Argumentacja żenująca i niestosowna.
Zdecydowano, że nie będzie podany powód mojego przybycia do parafii. Ks. Inspektor nie życzy sobie, aby ewentualnym pytającym parafianom mówić o odprawianiu przeze mnie Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim.
Ostatecznie sprawy mają się tak:
W nowym miejscu została mi dana możliwość odprawiania Mszy Świętej wyłącznie w tradycyjnym rycie rzymskim.
W nowym miejscu została mi dana możliwość odprawiania Mszy Świętej wyłącznie w tradycyjnym rycie rzymskim – w kościele, bez udziału wiernych, bez nawet jednego ministranta.
Ks. Inspektor zakazał mi przyjmowania intencji mszalnych poza rok 2018.
Stypendia mszalne mam przekazywać ks. Proboszczowi pod koniec każdego miesiąca.
Ksiądz Proboszcz nie jest zainteresowany moją służbą w konfesjonale.
Z listu posłuszeństwa – „do pracy duszpasterskiej w Parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu” – pozostaje zatem tylko tyle, że będę mógł w kościele parafialnym sam jeden (nawet bez jednego ministranta) odprawiać codziennie Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim.

24.12.2017
Ks. Inspektor mailem poprosił mnie o zaprzestanie wszelkich publikacji w internecie. Poprosiłem Ks. Inspektora o weryfikację tej decyzji. Ks. Inspektor zatelefonował do mnie, odwołał wspomnianą prośbę, lecz prosił o roztropność w publikacjach. Zapowiedział, że po świętach przyśle mi materiały do tłumaczenia z języka włoskiego. Już wcześniej deklarowałem dyspozycyjność do pracy translatorskiej.
Dzisiaj pierwsza niedziela mojego pobytu w parafii. Ks. Proboszcz nie uznał za stosowne umieścić w ogłoszeniach parafialnych nawet krótkiej informacji o moim przybyciu do parafii.

29.12.2017
Otrzymałem od Ks. Inspektora pierwszą partię tekstów do tłumaczenia z języka włoskiego. Praca translatorska w perspektywie bliższej i dalszej.

5.01.2018
Ks. Zenon Klawikowski SDB z Centrum Duchowości Salezjańskiej w Lądzie zwrócił się do mnie z propozycją tłumaczeń tekstów salezjańskich z języka włoskiego. Akceptuję, jak najbardziej. Przysłał pierwszy artykuł.

16.01.2018
Przyjąłem do tłumaczenia materiały formacyjne. Prosił ks. Mirosław Łobodziński SDB.

25.01.2018
Celebret kapłański przedłużony przez Ks. Inspektora do końca roku 2018. Celebret to dokument poświadczający, że kompetentna władza kościelna udziela danemu kapłanowi upoważnienia do sprawowania posługi kapłańskiej. U salezjanów odnawiany co roku. Zawiera m.in. taką treść: „Zaświadczam, że posiadacz tego dokumentu jest członkiem wyżej wymienionego instytutu zakonnego i kapłanem rzymskokatolickim, wolnym od kar kanonicznych i przeszkód. Może sprawować Mszę Świętą i pełnić inne posługi kapłańskie. Polecam go życzliwości wszelkich osób i instytucji” /podpis Ks. Inspektora/.

6.02.2018
4 lata temu po raz pierwszy odprawiłem Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim.

6.03.2018
Rozmowa z ks. Inspektorem z racji wizytacji. Utrzymane status quo.


Publikacje w internecie:

Sacerdos Hyacinthus
Blog kapłana rzymskokatolickiego
sacerdoshyacinthus.com

Verbum catholicum
Ku odzyskaniu myślenia katolickiego
verbumcatholicum.com
Słowo do Czytelników

Krótkie motywy tutaj: Twitter→

oraz profil na  YouTube→


Kontakt:

Brak możliwości komentowania

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s